• Yeni Araçlarımız Eklendi !
  • Her Marka ve Model ikinci El Araç
  • ikinci El Oto Kayseri ikinci El Araba
  • Hyundai ikinci El Oto - Araba - Araç
  • Web Sitemiz Yenilenmiştir.
  • .

İKİ DEV ANLAŞTI, YOLA DEVAM DEDİ...

#

İKİ DEV ANLAŞTI, YOLA DEVAM DEDİ... (2.3.2015)

Renault'nun iki güçlü hissedarı, Nissan ve Fransız Hükumeti arasındaki görüşmeler anlaşmayla sonuçlandı.

Renault Yönetim Kurulu, bugün, üç noktaya dayalı olan devamlılık anlaşmasını onayladı.

Buna göre

1. 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle Fransız Hükumeti'nin Renault içerisindeki çift oy hakkı prensibinin korunması, Fransız hükumeti ve Renault arasındaki bir sözleşme ile Fransız hükumetinin oy hakkının yüzde 17,9'da sınırlanması, olağan dışı genel kurulda yeter oy sayısı olması halinde bu sınırın yüzde 20'ye çıkması;

2. Nissan hisselerinin Renault içerisinde oy hakkına sahip olmaması;

3. Renault ve Nissan arasında, Renault'nun Nissan'ın yönetimine karışmamasını sağlayacak bir sözleşme üzerine anlaşıldı.

Fransız hükumetinin oy hakkı, temettüler, Kurul'daki Fransız hükumet temsilcilerinin atanması veya çıkarılması, Renault'nun varlıklarının yüzde 50'sinden fazlasının elden çıkarılması ve Renault Kurulu'ndaki Fransız hükumeti temsilcileri tarafından onaylanmamış ilgili taraf işlemleri dışında, Olağan Yıllık Genel Kurul Toplantıları’nda oylamaya sunulacak bütün kararlarda bu üst sınıra sahip olacak.

Bu üst sınır, İttifak Ana Anlaşması’nda yapılacak değişiklikler veya anlaşmanın feshi, Renault içerisindeki Nissan hisselerinin oy hakkı, Renault'nun alım teklifi ve Nissan dahil olmak üzere, herhangi bir hissedarın hisselerde veya oy haklarında yüzde 15'lik barajı aşması gibi olağanüstü durumlarda geçerli olmayacak.

Renault'nun Nissan yönetimine karışmaması, Nissan Yönetim Kurulu üyelerinin atama, işten çıkarma ve tazminatı ile Nissan Yönetim Kurulu tarafından onaylanmamış bir hissedardan gelen teklifler ile ilgili kararları da kapsayacak.

HEDEF ÜÇ BÜYÜKTEN BİRİ OLMAK

Renault Yönetim Kurulu, bu anlaşmayı, hedefindeki dünyanın en büyük üç otomotiv firmasından biri olma hedefi için önemli bir adım olarak kabul ediyor.
Renault Yönetim Kurulu oy birliği ile Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Carlos Ghosn'a olan güvenini tazelemiştir.